Gdzie przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne?

Praca w kadrach, to nie tylko siedzenie przy biurku, planowanie rozwoju zawodowego dla pracowników, pilnowanie terminów, urlopów i przypominanie wszystkim o wszystkim. To również przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, którzy zaaplikowali do naszej firmy i chcą wesprzeć nasz zespół swoimi cennymi umiejętnościami i doświadczeniem.gdzie przeprowadzać spotkania rekrutacyjne

Jakie miejsce jest najlepsze do przeprowadzania spotkań w sprawie pracy? Większość odbywa się tradycyjnie w siedzibie firmy, w specjalnie wydzielonym pokoju, bądź w tzw. salce konferencyjnej. Siedziba firma jest świetnym miejscem na przeprowadzanie rozmów z zaproszonymi osobami, ponieważ nawet jeśli delikwent pojawi się wcześniej niż umówiona godzina, może sobie spokojnie poczekać w przyzwoitych warunkach – np. na kanapie przy recepcji.

Innym miejscem cieszącym się coraz większą popularnością jest kawiarnia, restauracja czy inna knajpka. To miejsce ma jedną zasadniczą zaletę – jest neutralne. Z tego typu miejsc korzystają często bardzo małe firmy, które nie posiadają w swojej siedzibie specjalnie wydzielonego miejsca, pasującego do tego typu spotkań. Jeśli dane przedsiębiorstwo nie chce wprowadzać na swój teren kandydatów zanim zostaną oni zatrudnieni – kawiarnia będzie doskonałym rozwiązaniem.

Poza klasycznymi spotkaniami rekrutacyjnymi, możemy spotkać się jeszcze z tymi niestandardowymi. Do tej grupy należą – wideo rozmowy oraz czat rozmowy. Ten typ rozmów doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy kandydat mieszka daleko (dzieli go kilkaset kilometrów) i nie chcemy go aż tak angażować. Innym powodem jest wygoda i szybkość. Choć nie obędzie się również bez wad, takich jak problemy z łączem, problemy z obrazem i brak kontaktu w pełni realnego.

3 komentarze

 1. Rekruter

  Rozmowa rekrutacyjna przez skypa, chociaż może jest mniej czasochłonna, to jednak mniej efektywna. Trudno poznać człowieka widząc go jedynie przez monitor komputera.

  • SKadmin

   Zgodzę się – brak w pełni realnego kontaktu, nie daje osobie przeprowadzającej rozmowę rekrutacyjną, dokładnej możliwości poznania kandydata. Ale są sytuacje, kiedy takie rozwiązania są słuszne i całkowicie akceptowane z każdej ze stron.

 2. Marzena

  Z punktu widzenia kandydata najlepszym miejscem na rozmowę rekrutacyjną jest firma. Przynajmniej może rzucić okiem dokąd aplikuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *