doświadczenie zawodowe

Jak ważne jest doświadczenie zawodowe?

O tym, jak dobrze przygotować się do rozmowy w sprawie pracy napisano już bardzo wiele artykułów. Wiele jest porad w tym zakresie i ciężko wybrać te najważniejsze. W dzisiejszym poście postaram się dotknąć spraw najważniejszych. Rozmowa kwalifikacyjna należy do sytuacji, w których liczy się bardzo dużo kwestii. Oceniani jesteśmy z każdej strony: począwszy od ubioru, poprzez mowę ciała i na tym co mówimy skończywszy. Choćbyśmy byli bardzo dobrze ubrani, mówili pięknie a nasza mowa ciała wskazywałaby na całkowitą spójność, to jednak są inne rzeczy dużo bardziej istotne dla pracodawców.

Zacznijmy zatem od naszych kompetencji zawodowych, bo jakby nie patrzeć, to pierwsza – zaraz po fotografii – rzecz, na którą zwraca uwagę Rekruter. Przeglądając oferty pracy, niezależnie od branży, w której będzie wykonywana praca, przeważnie zwracamy uwagę na pierwsze punkty wymagań – najlepiej te z pogrubioną czcionką. Nie bez kozery najczęściej występuje kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Dla większości pracodawców, jest to bowiem potwierdzenie, że skoro dana osoba pracowała tyle lat – to nie tylko doskonale zna się na rzeczy, ale również musiała w tym czasie się najzwyczajniej w świecie sprawdzić – bo przecież pracodawca cały czas utrzymywał ją na danym stanowisku.

Doświadczenie zawodowe bije na głowę wykształcenie. Wielu jest bowiem świetnych pracowników, którzy nie posiadają wykształcenia w dziedzinie, którą się zajmują. Wielu jest również piątkowych absolwentów najlepszych uczelni, którzy będąc świeżo zatrudnionymi, kompletnie sobie nie radzą w pracy.

Niełatwe mają zatem zadanie Specjaliści ds. kadrowych. Muszą bowiem wybrać takich kandydatów do pracy, którzy wykazują się najwyższym potencjałem zawodowym. Wiedząc, jaki pracownik byłby bardzo mile widziany na danym stanowisku, na które zamieszczone zostało ogłoszenie o pracę, powinien w dobrze przemyślany sposób stworzyć treść owego ogłoszenia.

Dodaj komentarz