specjalista ds. kadrowych

Charakterystyka zawodu specjalisty ds. kadrowych

Praca jako specjalista ds. kadrowych jest to zajęcie typowo biurowe, w dziale kadr danej firmy. Najczęściej działy kadr posiadają tylko duże firmy, zatrudniające więcej niż kilkudziesięciu pracowników. Aby zostać pracownikiem działu kadr należy skończyć studia związane z zarządzaniem lub w kierunku human resources.

Praca ta bardzo często wymaga kontaktu personalnego z pracownikami firmy – najczęściej pracownicy kadr znają dobrze poszczególnych pracowników, sporo wiedzą też o ich sytuacji rodzinnej czy finansowej ze względu na to, że mają wgląd do najbardziej poufnych danych osobowych poszczególnych zatrudnionych w firmie osób.

Specjalista ds. kadrowych dba o to, aby nowo przyjęty pracownik został legalnie zatrudniony, przygotowuje dla niego umowy o pracę oraz zgłasza podjęcie przez niego pracy w odpowiednich instytucjach. Zajmuje się odpowiednim obiegiem wniosków urlopowych, zaświadczeń chorobowych, a także innych dokumentów będących podstawą do wypłacania wynagrodzenia. Poza tym podstawą jego pracy jest właśnie naliczanie odpowiednich wynagrodzeń dla pracowników i odprowadzanie za nich podatków do urzędu skarbowego. To praca typowo biurowa, wymagająca ogromnej skrupulatności, ale także otwartości na ludzi.

Dodaj komentarz