praca w kadrach

Różnorodna praca w kadrach

W dziale kadr pracować można na różnych stanowiskach będących pewnymi wyodrębnionymi specjalizacjami. Między innymi to właśnie w tym dziale pracuje specjalista ds. rekrutacji, jak również BHP. Nie każdy specjalista ds. kadrowych zajmuje się wyłącznie pilnowaniem teczek pracowniczych, czy rozliczaniem urlopów i zwolnień lekarskich. W tym dziale praca bywa zróżnicowana.

To właśnie dział kadr przygotowuje zapotrzebowanie na nowe miejsca pracy, analizuje potrzeby zwolnień, doradza i realizuje programy socjalne, organizuje imprezy integracyjne itd. Jak widać pracy jest opór, czy jedna osoba jest w stanie podołać takim obowiązkom? Zapewne nie, chociaż w firmach zatrudniających zaledwie kilka osób jest to realne.

Im pracowników firma zatrudnia więcej tym więcej na pracodawcy spoczywa obowiązków czy to wobec ZUS, czy innych instytucji. Raporty GUS, deklaracje ZUS oraz liczne zaświadczenia, zestawienia to elementy pracy pracowników kadrowych. Czynności tych można się przyuczyć, jednak z uwagi na potrzeby rynku funkcjonują również kierunki studiów przygotowujące właśnie do zarządzania kadrami. To istotna specjalizacja, która cieszy się popularnością podobnie jak zainteresowanie fachowcami w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz