nowy pracownik

Spotkania wdrażające nowych pracowników

Kadrowa to zwykle jedna z pierwszych osób w firmie, która ma styczność z nowym pracownikiem. Od tego, jakie zrobi na pracowniku pierwsze wrażenie, zależy jego samopoczucie i pewność siebie. Specjalista ds. kadrowych odpowiada za wywiad z pracownikiem, przygotowanie umowy, objaśnienie nowemu pracownikowi kwestii dodatków pracowniczych czy sposobu naliczania premii, prowizji.

Wbrew pozorom tej pracy nie jest mało i bywa uciążliwa, gdyż od tego, jak specjalista ds. kadrowych wytłumaczy obieg dokumentów i inne zasady nowemu pracownikowi, zależy jego dalsza praca. Aby uniknąć problemów, trzeba się postarać już przy pierwszym spotkaniu. Spotkania informacyjne, wdrażające są bardzo ważne, gdyż ułatwiają organizację pracy obu stronom. Nie jest to tylko w interesie nowego pracownika, aby dowiedzieć się jak działa firma, jak ona wygląda fizycznie, kto się czym w niej zajmuje i gdzie urzęduje. To również interes pracodawcy, by oszczędzić nadmiaru pracy osobom, które mają styczność z nowym pracownikiem i muszą mu tłumaczyć każdą rzecz z osobna.

Coraz częściej w większych firmach odbywają się spotkania wdrażające raz w miesiącu lub w miarę zaistnienia takiej potrzeby. Zwykle ciężar ich przeprowadzenia spoczywa na kadrach lub dziale szkoleń, który często jest elementem działu kadr.

2 komentarze

  • Jola

    wdrożenie nowego pracownika powinno być standardem w każdej firmie, a jednak nie wszędzie jest to na porządku dziennym

    • Paulina

      Wszystko zależy od polityki firmy.

Dodaj komentarz