A może praca w kadrach?

a może praca w kadrachDział kadr to praca pełna wyzwań. Każdy kto chciałby w tym fachu pracować winien liczyć się z tym, że zakres obowiązków jaki przypada na specjalistę ds. kadrowych bywa zróżnicowany. Praca w kadrach nie zawsze jest przyjemna, czasem to kwestia firmy i podejścia szefów, dlatego warto szukać nowej pracy. Kto jak nie specjalista ds. kadrowych będzie umiał znaleźć dobrą, a co najmniej lepszą od obecnej pracę.

Poszukiwania pracy zacząć należy od przeglądania bieżących ofert zamieszczanych w sieci, gdy to nie przynosi efektu warto rozpytać wśród znajomych, poszukać ofert w branżowych pismach czy w zamkniętych środowiskach. Kadrowych pracowników poszukuje się w nowych firmach, czasem praca dostępna jest zdalna. Możliwości zatrudnienia przybywa, aczkolwiek wiele zajęć wykonywanych dotąd kadrowych są wykonywane automatycznie przez programy komputerowe usprawniające i podnoszące efektywność pracy w kadrach. Z jednej strony komputery znacząco pomagają w  pracy odciążając specjalistów ds. kadrowych, z  drugiej zaś strony ograniczają popyt na ich pracę. To ważne w dłuższej perspektywie czasu dla rynku pracy.

Różnorodna praca w kadrach

praca w kadrachW dziale kadr pracować można na różnych stanowiskach będących pewnymi wyodrębnionymi specjalizacjami. Między innymi to właśnie w tym dziale pracuje specjalista ds. rekrutacji, jak również BHP. Nie każdy specjalista ds. kadrowych zajmuje się wyłącznie pilnowaniem teczek pracowniczych, czy rozliczaniem urlopów i zwolnień lekarskich. W tym dziale praca bywa zróżnicowana.

To właśnie dział kadr przygotowuje zapotrzebowanie na nowe miejsca pracy, analizuje potrzeby zwolnień, doradza i realizuje programy socjalne, organizuje imprezy integracyjne itd. Jak widać pracy jest opór, czy jedna osoba jest w stanie podołać takim obowiązkom? Zapewne nie, chociaż w firmach zatrudniających zaledwie kilka osób jest to realne.

Im pracowników firma zatrudnia więcej tym więcej na pracodawcy spoczywa obowiązków czy to wobec ZUS, czy innych instytucji. Raporty GUS, deklaracje ZUS oraz liczne zaświadczenia, zestawienia to elementy pracy pracowników kadrowych. Czynności tych można się przyuczyć, jednak z uwagi na potrzeby rynku funkcjonują również kierunki studiów przygotowujące właśnie do zarządzania kadrami. To istotna specjalizacja, która cieszy się popularnością podobnie jak zainteresowanie fachowcami w tej dziedzinie.

Kadry w małym palcu

kadry w małym palcuCzy da się opanować całą dziedzinę wiedzy dotyczącej spraw kadrowych? Pewno tak, chociaż łatwe to nie jest. Ilość zagadnień jakimi posługiwać winien się specjalista ds. kadrowych jest bardzo duża. Co więcej szereg zagadnień zazębia się z  księgowości i leży na pograniczu kompetencji rekrutera, czy księgowego.

Od szefostwa danej firmy zależy rozległość zakresu obowiązków na stanowisku specjalisty ds. kadrowych. Zwykle w obszarze kompetencji i decyzyjności należy sporządzanie dokumentacji personelu, jak również prowadzenie kadr pod kątem zapotrzebowania, naliczania wypłat, premii, rozliczania urlopów, zwolnień. Im załoga firmy jest liczniejsza tym kadrowych potrzeba więcej.

Czasem nad kadrami czuwa cały zespół specjalistów dzielących się kompetencjami kadrowymi. Opanowanie wszystkich przepisów regulujących działanie kadr wymaga czasu, doświadczenia oraz bycia wciąż na bieżąco. Wysiłki jednak zwracają się, bowiem kadrowe o szerokiej wiedzy są poszukiwane i doceniane. Przez wiele osób kadrowe uchodzą za najważniejsze pracownice zaraz po prezesie. To od nich wiele zależy i większość załogi utrzymuje z kadrami poprawne stosunki.